Fındık Nedir?

Fındık ağacının yaprakları basit ve yuvarlaktır. Yaprakların kenarları çift dişli, ucu sivridir. Çiçekler yapraklardan hemen önce ilkbaharda açar. Erkek çiçekler kedicik şeklinde sarı renklidir. Dişi çiçekler kış boyunca tomurcuklarda gizlenir ve kırmızı renklidir. Nuks meyveyi barındıran kabuğun etrafını tamamen veya kısmen kuşatan bir kadehcik bulunur. Kadehciğin şekil ve yapısı fındık türlerinin teşhisinde önemlidir.

Fındığın Yetişme Koşulları

Fındık kışların ılık geçtiği, nemli ve humuslu toprağı sever. Yıllık 1000-2000 mm’ye kadar yağış isteyen fındık, 2°C altındaki sıcaklıklarda zarar görür. Don olayları ürün miktarını ve kalitesini düşürebilir.

Dünya’da fındığın en iyi yetişme koşullarının bulunduğu yer Doğu Karadeniz’dir. Ticari değeri yüksek olan fındık; Trabzon, Giresun, Ordu illerinde tek tarım tipi monokültür olarak yapılır. Türkiye’deki fındıkların %80′i Karadeniz Bölgesi’nden sağlanır. Başta Giresun, Ordu, Trabzon, Sakarya, Bartın, Zonguldak olmak üzere Doğu ve Batı Karadeniz bölgelerinde yetiştirilir. Türkiye, Dünya fındık üretiminde birincidir. Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını Türkiye karşılar. Ayrıca Türkiye, Dünya’nın en kaliteli ve lezzetli fındıklarını yetiştirir.

İç Fındık
İç Fındık

Randıman, fındığın nemliliğini, yağını ve kalitesini ölçmekte kullanılan bir birimdir. Fındık ne kadar nemsiz ve ne kadar yağlı çıkarsa randımanı o kadar yüksektir. Giresun fındıklarının randımanları 53 ila 55 birim arasında değişmektedir.

Fındığın Faydaları

Fındık çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığa iyi gelir, vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem doğacak bebekleri için fındık yemeleri çok önemlidir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. Ayrıca, cildi güzelleştirdiği bilinmektedir. En önemli özelliği ise kansızlığa çok iyi gelmesidir.